Leter e shkurter lamtumire e gjate

Aleph

Çmimi:
Çmimi i zbritjes€9,00

Përshkrim

Letër e shkurtër lamtumirë e gjatë është një nga romanet më novatorë dhe zbavitës të të madhit Handke. Plot atmosferë noir dhe e ngarkuar me një ajër deliri të përgjithshëm, libri filloi me paraqitjen e një të riu gjerman pa emër, i cili sapo ka mbërritur në Amerikë, ku shpreson të gjejë paqe pas rrënimit të martesës. Nuk shkoi gjatë dhe ai zbulon se ish-gruaja po e përndjek. Ai udhëton, ajo i bie pas dhe shpejt çifti i personazheve përsillet qark njeri-tjetrit nëpër mbarë tikën e SHBA-ve – nga Filadelfia në Oregon, nga shkretëtira e mazonës në Portland, Los Anxhelos, St. Luis, etc. Është dashuria apo hakmarrja që i mëson ndaj njëri-tjetrit? Gjithçka mbetet mrekullisht e paqartë në këtë roman shëtitës, të pezullt, plot humor familjar, me fund ala Ëestern dhe me përmbysje të papritur të ngjarjeve alla Hollyëood. Mbi të gjitha, Letër e shkurtër lamtumirë e gjatëështë një letër dashurie për Amerikën, peizazhet e saj dhe kulturën vendase, me premtimin e një jete të re – apo trupon pa jetë të një të vjetre – janë të gjitha pas kthesës më të parë që ndesh.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Shikuar së fundmi